Strona główna O.I. Porady Sprzęt rehabilitacyjny

Sprzęt rehabilitacyjny

1645
0
PODZIEL SIĘ

Duża liczba złamań oraz osłabienie układu kostnego i mięśniowego wpływa na możliwości funkcjonalne osób chorych na wrodzoną łamliwość kości. Dlatego też, u wielu konieczne jest stosowanie różnego rodzaju sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego, takiego jak kule łokciowe, balkonik, wózek inwalidzki.

Właściwy dobór sprzętu ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku dzieci. Użytkowanie nieodpowiedniego sprzętu przez dłuższy czas prowadzi do utrwalania niewłaściwych nawyków, wymusza nienaturalną postawę, może powodować dyskomfort, dolegliwości bólowe a nawet zagrażać bezpieczeństwu.

W przypadku kul łokciowych kluczowe znaczenie ma ich rozmiar. Zbyt wysokie powodują niekorzystne ułożenie w stawach barkowych i łokciowych i nie spełniają swoich funkcji podporowych. Zbyt niskie powodują konieczność pochylania się i mogą wywoływać ból kręgosłupa. Różnorodność rozmiarów produkowanych obecnie kul zwykle nie stwarza problemów z dobraniem odpowiedniego rozmiaru. Dla dzieci jak i dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają naukę chodzenia o kulach, pomocne mogą okazać się kule na trójnogu lub czworonogu.

kula

Balkonik jest zazwyczaj sprzętem przejściowym dla osób, które przygotowują się do poruszania się o kulach. Poza odpowiednią wysokością, ważna jest także stabilność. Zbyt wąski zwiększa ryzyko przewrócenia się na bok, szczególnie w przypadku osób, które nierównomiernie obciążają kończyny. Dobrym rozwiązaniem jest balkonik z siedziskiem i hamulcami.

balkonik

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór wózka inwalidzkiego, ponieważ jest to sprzęt, na którym duża liczba dzieci i dorosłych z OI spędza większą część swojego życia. W żadnym wypadku nie wolno kierować się zasadą „większy wózek = więcej miejsca = wygodniej”. Zbyt szeroki wózek znacznie utrudnia dosięganie do kół, a co za tym idzie samodzielne poruszanie się i może powodować deformacje kości kończyn górnych. Bardzo istotne jest także dobranie odpowiedniej długości siedziska i wysokości podnóżka, tak aby można było swobodnie oprzeć stopy bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji. Idealnym rozwiązaniem dla osób z wrodzoną łamliwością kości, u których proporcje ciała są często bardzo zaburzone, jest zakup wózka produkowanego indywidualnie na wymiar. W przypadku dzieci, ważne jest, aby wózek posiadał wszelkie możliwe zabezpieczenia, takie jak pasy bezpieczeństwa czy podpórki przeciwwywrotne.

gtm smyk    meyra brix

Zakup sprzętu ortopedycznego jest dofinansowywany ze środków NFZ i PCPR. Aby uzyskać dofinansowanie należy skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i wziąć od niego skierowanie do lekarza specjalisty – ortopedy, neurologa, reumatologa lub lekarza rehabilitacji medycznej). Lekarz specjalista, który wystawia wniosek na wózek musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zlecenie musi być wypisane na specjalnym druku, który jest do pobrania na stronie NFZ. Zlecenie powinno zawierać tzw. kod zaopatrzenia. Każdy rodzaj wózka, to inny kod:

  • 9194.02  wózek inwalidzki aluminiowy (lekki) z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku czynnych zawodowo (wózek dla ludzi z paraplegią); – 1500 zł NFZ + 150% PCPR
  • 9194.03  wózek inwalidzki specjalny, dziecięcy – 1800 zł NFZ + 150% PCPR

Zlecenie należy potwierdzić w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

O dofinansowanie na zakup wózka w NFZ osoby dorosłe mogą ubiegać się co 5 lat, dzieci i młodzież do 18 roku życia – co 3 lata. W uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość skrócenia okresu użytkowania wózka.

Firma, w której kupujemy wózek wystawia fakturę proforma. Z fakturą należy udać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do 150% limitu NFZ.

Po upływie roku użytkowania wózka można ubiegać się o dofinansowanie na jego remont:

  • 9194.02.N  Naprawa: Wózek inwalidzki aluminiowy (lekki) z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku czynnych zawodowo (wózek np. dla ludzi z paraplegią); – 450 NFZ + 150% PCPR
  • 9194.03.N  Naprawa: Wózek inwalidzki specjalny, dziecięcy – 540 NFZ + 150%

Dofinansowanie do kul i balkoników wynosi:

  • 100% zapłaconej kwoty udziału własnego (jeśli cena nie przekroczyła wyznaczonego przez NFZ limitu na dany przedmiot ortopedyczny)
  • 150% kwoty limitu jaki został wyznaczony przez NFZ na dany przedmiot ortopedyczny (jeśli cena zakupu przekroczyła limit ustalony przez NFZ).