Strona główna O.I. Rehabilitacja

Rehabilitacja

2107
0
PODZIEL SIĘ

W przypadku osób z wrodzoną łamliwością kości, rehabilitacja jest równie ważna co leczenie operacyjne i farmakologiczne. Ma ona na celu uzyskanie i utrzymanie optymalnego stanu funkcjonalnego chorych na OI, głównie poprzez wzmacnianie mięśni i zwiększanie ruchomości w stawach. Utrzymanie odpowiedniego stanu mięśni szkieletowych ma ogromne znaczenie w zapobieganiu tworzenia nowych i pogłębiania już istniejących deformacji, a także w przygotowaniu do pionizacji.

Rehabilitacja zawsze powinna być prowadzana przez odpowiednio przygotowaną osobę i dobrana indywidualnie do każdego chorego z uwzględnieniem jego wieku i możliwości.

Najlepsze efekty przynoszą:

  • ćwiczenia bloczkowe w odciążeniu
  • ćwiczenia bloczkowe z obciążeniem
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe
  • ćwiczenia indywidualne z wykorzystaniem piłek, wałków itp.
  • ćwiczenia na przyrządach (rower stacjonarny, wiosła, steper itp.)
  • ćwiczenia równowagi
  • terapia manualna
  • ćwiczenia w basenie
  • hydroterapia (kąpiele wirowe, kąpiele perełkowe)
  • masaże
  • nauka chodu

Od niedawna, pomocniczo w rehabilitacji stosuje się Kinesiotaping. Metoda ta polega na naklejaniu na wybrane partie ciała rozciągliwych plastrów. W zależności od miejsca aplikacji, zadaniem plastra jest pomoc w utrzymaniu prawidłowej postawy, stabilizacja stawów bądź stymulacja mięśni.

Obecnie trwają też badania nad skutecznością zastosowania rezonansu stochastycznego i platformy wibracyjnej Galileo w rehabilitacji chorych na OI.

Rezonans stochastyczny wyglądem przypomina bieżnię złożoną z dwóch, równolegle do siebie ułożonych płytek, które podczas pracy urządzenia poruszają się w sposób niejednorodny i we wszystkich kierunkach (przód/tył, prawo/lewo, góra/dół). Stojący na nich pacjent stale wyprowadzany jest z równowagi.

rezonans

Zaburzanie równowagi jest stochastyczne i losowe. Pojęcie „losowe” oznacza, że ruch podstawowy (częstość podstawowa) obu płytek ulega ciągłej zmianie w ramach określonych granic, a ruch podstawowy nie jest przewidywalny. Pojęcie „stochastyczny” oznacza, że częstość podstawowa zaburzana jest przez dodatkowe zakłócenia. Dzięki tej opatentowanej kombinacji stochastyki i losowości układ nerwowy i mięśnie trenowane są w sposób bardzo efektywny.

Dowiedziono też, że rezonans stochastyczny może wpływać na zwiększenie gęstości kości i zmniejszenie ryzyka złamania. Przeniesienie generowanych przez rezonans bodźców na strukturę kości przyspiesza przemianę materii w tkance kostnej iwyraźnie zwiększa jej gęstość. W eksperymencie na zwierzętach udowodniono, że zwiększenie gęstości kości poprzez rezonans stochastyczny jest o 390% wyższe niż w przypadku porównywalnej monotonnej częstotliwości.

W nieco inny sposób działa platforma wibracyjna Galileo. Jest to urządzenie do wibroterapii całego ciała (Whole Body Vibration) działające na zasadzie specjalnej wibrującej platformy symulującej ludzki chód. Jako pierwsi metodę WBV wykorzystali radzieccy uczeni do rozwiązania problemu zaniku mięśni i kości u kosmonautów. Dzięki treningowi radzieccy astronauci mogli przebywać w stanie nieważkości do 3 razy dłużej. Technologia ta została również z powodzeniem użyta przez olimpijczyków z bloku wschodniego. Obecnie Galileo jest produkowane w Niemczech i szeroko stosowane w całej Europie, Północnej Ameryce i Australii.

Trening wibracyjny opiera się na stymulacji nerwowo-mięśniowej organizmu wywołanej drganiami mechanicznymi. Wibracje wywołują naturalne skurcze we wszystkich zaangażowanych partiach mięśni. Im większa jest częstotliwość i amplituda wibracji tym większą mięśnie wykonują pracę.

W badaniach udowodniono m. in. następujące efekty wibrotreningu:

  • wzrost masy mięśniowej
  • wzrost masy i wytrzymałości kości
  • zwiększenie elastyczności, giętkości i wytrzymałości więzadeł oraz ścięgien
  • usprawnienie krążenia krwi i limfy naturalny drenaż ciała
  • poprawienie koordynacji i równowagi ciała
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych

Platforma Galileo dostępna jest w kilku modelach. W celach rehabilitacyjnych używa się stołu z możliwością regulacji kąta nachylenia, wyposażonego w pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niechodzące.

galileo

Pacjenci z OI mogą korzystać z obu urządzeń w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Photo by Autumn Goodman on Unsplash

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTerapia komórkowa
Następny artykułZłamania