Strona główna O.I. OI a inne choroby

OI a inne choroby

1198
0
PODZIEL SIĘ

Wrodzona łamliwość kości jest chorobą tkanki łącznej, jednak jej specyfika wpływa na funkcjonowanie również innych narządów. W przebiegu osteogenesis imperfecta obserwuje się choroby i zaburzenia współistniejące. Do najczęściej występujących należą:

Kamica nerkowa
Znacznie obniżona resorpcja (wchłanianie) wapnia do kośćca sprawia, że jest on wydalany z organizmu razem z moczem. Zwiększone dawki suplementów wapniowych, które zazwyczaj przyjmują chorzy na wrodzoną łamliwość kości, powodują odkładanie się złogów w nerkach. W sprzyjających warunkach kamienie (złogi) przesuwają się z nerki do jej uścia i dalej moczowodu. Wywołuje to atak kolki nerkowej, której objawy to: bardzo siny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do biodra, pachwiny i dolnej części brzucha, nudności lub wymioty, zatrzymanie moczu lub krwiomocz. Aby zapobiec odkładaniu się złogów, zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.

Upośledzenie słuchu
Pojawia się wskutek zmian naczyniowych, nieprawidłowej budowy kosteczek słuchowych, więzadeł utrzymujących kosteczki słuchowe i błony bębenkowe czy unieruchomienia strzemiączka. Często występuje już w wieku kilku lat. Obserwuje się rodzinne występowanie problemów słuchowych. Do niedawna jedyną metodą leczenia było zastosowanie aparatów słuchowych. Obecnie, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, który daje szansę całkowitego odzyskania słuchu, o ile leczenie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie. Zabiegi wykonuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

Astygmatyzm
Jest to wada wzroku cechująca się zaburzoną sferycznością (kulistością) oka. Elementy optyczne zdrowego narządu wzroku zawsze są wycinkiem sfery. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość, to soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w okrągłym obszarze siatkówki, tworzy obraz rozmazany w jednym z kierunków.

Skłonność do krwawień, krwiaków i wylewów
Zaburzenia te powodowane są kruchością naczyń krwionośnych. Pacjenci cierpiący na osteogenesis imperfecta wykazują większą niż przeciętna skłonność do tworzenia tętniaków i wylewów krwi do mózgu.

Refluks żołądkowo-przełykowy
Jest rezultatem znacznego skrócenia tułowia i deformacji w obrębie klatki piersiowej, co powoduje nieprawidłowe ułożenie żołądka. Objawia się bólami w nadbrzuszu, nudnościami i wymiotami, od łagodnych po bardzo silne, prowadzące do utraty przytomności, pieczeniem w przełyku, uporczywym kaszlem, niebędącym objawem ze strony układu oddechowego, zaczerwienieniem gardła bez wyraźnej przyczyny oraz nieświeżym oddechem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDiagnostyka
Następny artykułLeczenie operacyjne