Strona główna O.I. Pierwsza pomoc Leczenie złamań

Leczenie złamań

5032
0
PODZIEL SIĘ

 

Po wykonaniu zdjęcia RTG i dokładnej ocenie złamania, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu zachowawczym, czyli założeniu opatrunku gipsowego, jeśli jest to złamanie proste bez przemieszczenia, o repozycji (nastawieniu) jeśli nastąpiło przemieszczenie odłamów kostnych, lub o leczeniu operacyjnym, jeśli z jakichkolwiek względów repozycja jest niemożliwa, kość wymaga zespolenia prętem lub doszło do uszkodzenia innych tkanek.

W leczeniu zachowawczym najczęściej stosuje się opatrunek gipsowy tradycyjny pełny lub niepełny, tzw. łuskę. Coraz więcej lekarzy decyduje się na unieruchomienie gipsem syntetycznym, tzw. „lekkim”, chociaż jego zastosowanie w przypadku osób z wrodzoną łamliwością kości nadal wywołuje wiele dyskusji, mimo, że nie ma wyraźnych medycznych przeciwwskazań do jego zastosowania. Niewątpliwą zaletą gipsu syntetycznego Soft Castjest jego niewielka waga, dzięki czemu nie obciąża kończyny oraz fakt, że jego zmoczenie nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji, co ma szczególne znacenie w przypadku małych dzieci.

Sytuacją, w której Soft Cast nie znajduje zastosowania jest konieczność repozycji po założeniu opatrunku gipsowego. Konieczność taka zachodzi w przypadku złamania bez przemieszczenia bocznego, gdy krawędzie odłamów kostnych stykają się ze sobą z jednej strony, po przeciwnej natomiast powstaje duża szczelina.

Widoczna na poniższym zdjęciu RTG szczelina powstała po złamaniu kości udowej nie jest duża. Często odległość pomiędzy krawędziami kości przekracza 1 cm.

zlamanie

W takiej sytuacji, na złamaną kończynę zakłada się opatrunek gipsowy tradycyjny bez jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji. Repozycję wykonuje się po 7-10 dniach, kiedy zrost jest na tyle mocny, że ryzyko przemieszczenia jest niewielkie i jednocześnie na tyle elastyczny, że możliwe jest dociśnięcie odłamów. Repozycja polega na poprzecznym przecięciu opatrunku gipsowego po stronie styku odłamów. W powstały otwór wsuwa się niewielki klinek delikatnie odginając opatrunek gipsowy. Powoduje to wyprostowanie kości i złączenie odłamów. Miejsce przecięcia zabezpiecza się cienką warstwą gipsu. Cały zabieg powinien być monitorowany tak, aby nie doszło do przegięcia kości w przeciwną stronę. Repozycja wykonana w odpowiednim czasie i w prawidłowy sposób nie powinna powodować dolegliwości bólowych.

Złamana kończyna powinna pozostać w usztywnieniu przez około 4 tygodnie. Zazwyczaj jest to wystarczający okres na wytworzenie zrostu. Zbyt długi czas usztywnienia powoduje odwapnienie i tak osłabionych kości. Natomiast zbyt wczesne zdjęcie opatrunku może przyczynyć się do powstania deformacji w miejscu złamania.

Photo by Ben White on Unsplash