Strona główna O.I. Porady Zapobieganie przykurczom

Zapobieganie przykurczom

2932
0
PODZIEL SIĘ

Przykurcze mięśni i ścięgien są dosyć częstym problemem u osób z wrodzoną łamliwością kości. Osłabiony i podatny na deformacje układ szkieletowy nie stawia wystarczającego oporu, co powoduje, że mięśnie i ścięgna kurczą się, pogłębiając już istniejące deformacje i niekiedy doprowadzając do nadłamań. W większości przypadków, przykurcze można zlikwidować za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, czasem jednak niezbędny jest zabieg operacyjny polegający na przecięciu i przedłużeniu skróconych włókien mięśniowych.

Przykurcze nie są jednak cechą uniwersalną u osób z OI i można im skutecznie zapobiegać, przestrzegając kilku prostych zasad.

Przede wszystkim, należy zadbać o równomierny rozwój różnych partii mięśni już od pierwszych dni życia dziecka, poprzez częste zmiany pozycji i zachęcanie do aktywności ruchowej, o ile nie ma do tego przeciwwskazań. Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe powinny nosić lekkie, sztywne i sięgające za kostę buty, aby utrwalać prawidłowe ułożenie stóp.

U osób poruszających się na wózku, należy zapewnić podparcie pod stopy i odpowiednią długość siedziska, umożliwiającą swobodne zgięcie nóg w kolanach lub siad z wyprostowanymi nogami podpartymi na całej ich długości. Absolutnie nie można dopuści do tego, aby krawędź siedziska powodowała przegięcie kości udowych lub podudzi.

Poniżej, na zdjęciu 1) dziecko siedzi w nieprawidłowy sposób – siedzisko jest zdecydowanie zbyt długie, a stopy zwisają swobodnie bez podparcia. Na zdjęciu 2), dziecko siedzi w prawidłowy sposób – nogi zgięte w kolanach i podparte stopy.

nieprawidłowo   prawidłowo

Ostatnio, coraz częściej stosowane są plastikowe łuski, wymuszające prawidłowe ułożenie stóp, co zapobiega nie tylko przykurczom ścięgien Achillesa, ale również pogłębianiu deformacji.

łuski

* Serdecznie dziękujemy Melissie i Ashley za zgodę na wykorzystanie zdjęć.